Ana Sayfa / Kırıkkale Haber / Keskin İlçe Meydanındaki Uçak
Keskin-1

Keskin İlçe Meydanındaki Uçak

Kırıkkale iline bağlı Keskin ilçesi merkezinde Bayram Sakallı Belediye Başkanlığı döneminde meydanda bulunan Kırıkkale Üniversitesi’nden alınan Keskin isimli uçak şimdi bir okulun çatısında sergileniyor.

Kırıkkale’nin vatansever vatandaşları Keskin ilçesinde, Kurtuluş Savaşı sırasında bir para toplamışlardı. Amaçları ülkelerine savaş döneminde yardım etmek istemeleriydi. Keskin halkı tarafından Ordu Millet El Ele Kampanyası adı altında toplanan paralarla Breguet-19 A-2 modelli bir uçak satın alınmıştı. Uçağın ismini satın almaların devam edilmesi planlanarak Keskin-1 olarak tescil edilip Türk Tayyare Cemiyetine hediye edilmişti. Yapılan çalışmalar sonucunda Keskin halkının vatanseverliği kanıtlanmış ve anıt olarak sembolik bir uçak getirilmesine karar verilmişti.

Kırıkkale haber muhabirlerinin edindiği bilgilere göre, Eski Belediye Başkanı Bayram Sakallı zamanında Kırıkkale Üniversitesi yerleşkesi içinde bulunan bir adet uçak üzerine Keskin-1 yazılarak Keskin Kent Meydanına konumlandırılmıştı. Uçak daha sonra Ahılı’da bulunan bir okulun çatısında sergilenmektedir. Kırıkkale haber muhabirlerimizi Keskin ilçesinde gören Keskin halkı uçağın meydanlarına çok yakıştığını tarihlerini hatırlattıkları söyleyerek uçağı tekrar kent meydanında görmek istediklerini belirttiler.

Bu habere de bakabilirisiniz

Ferman Aldemir

Kırıkkale SMMM Odası Başkanı Güven Tazeledi

Kırıkkale Serbest Muhasebeci ve Mali Müşavirler Odası 25-26 Mayıs 2019 tarihinde planlanan genel kurul toplantısını …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir